piątek, 17 maja 2024

Newsroom

PKO BP rezygnuje z przejęcia Banku Pocztowego

msd | 31 października 2023
Największy bank w kraju odstąpił od prac nad przejęciem 75-proc. pakietu akcji Banku Pocztowego, który znajduje się w rękach Poczty Polskiej.

PKO BP postanowił zakończyć wszelkie prace związane z transakcją przejęcia kontroli na Bankiem Pocztowym, wynika z lakonicznego komunikatu. 

Udział Poczty Polskiej w kapitale Banku Pocztowego wynosi 75 proc. minus 10 akcji. Pozostały pakiet kontroluje PKO BP.

W 2022 r. Bank Pocztowy uruchomił plan naprawy w zakresie adekwatności kapitałowej. Jego zarząd oczekiwał, że do końca 2023 r. akcjonariusze (Poczta Polska i PKO BP) podejmą decyzję w sprawie dokapitalizowania banku. Możliwość zaliczenia rekordowych zysków do funduszy własnych i wzrost wycen na rynku obligacji skarbowych wyraźnie jednak poprawił sytuacją kapitałową Pocztowego w ostatnich kwartałach.

Według naszych wyliczeń, na koniec II kwartału Bank Pocztowy miał około 160-170 mln zł nadwyżki kapitałowej ponad regulacyjne wymogi (wskaźniki TCR i Tier 1 wynosiły 17,6 i 15,3 proc.). Dodatkowo w październiku bank dostał zgodę KNF na powiększenie funduszy własnych zyskiem osiągniętym w II kwartale. 

Na Catalyst notowana jest jedna z dwóch serii podporządkowanego długu Banku Pocztowego. Pochodzące z 2016 r. papiery BPO0626, które na rynku pierwotnym plasowano wśród inwestorów indywidualnych, oprocentowane są na WIBOR 6M plus 2,8 pkt proc. marży. W wtorek handlowano nimi po 101,99 proc. nominału.

Więcej wiadomości o Bank Pocztowy S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

  • Maleje wypłacalność Cognoru Holding

    16 maja 2024
    Słabsze wyniki w połączeniu z wysokimi nakładami inwestycyjnymi spowodowały, że w samym tylko I kwartale producent stali podwoił relację długu netto do EBITDA, notując najwyższą jego wartość od połowy 2017 r. Niezależnie od tego, właśnie uplasował kolejną serię obligacji.
    czytaj więcej
  • PCC Exol coraz mocniej zlewarowany

    16 maja 2024
    W wyniku równoczesnego mocnego spadku wyników i wzrostu wykorzystania zobowiązań odsetkowych dług netto chemicznej grupy zbliżył się do trzykrotności jej EBITDA.
    czytaj więcej
  • KGHM bardziej zadłużony

    16 maja 2024
    Skorygowana EBITDA miedziowego koncernu spadła o 14 proc. r/r do 1,55 mld zł w I kwartale. Przy bardzo skromnych przepływach operacyjnych oznaczało to wzrost wskaźnika zadłużenia do najwyższego poziomu od czterech lat.
    czytaj więcej
  • Dom Development oczekuje poprawy wyników w 2024 r.

    16 maja 2024
    Deweloper spodziewa się, że rekordowej liczby przekazanych mieszkań w tym roku. O ewentualnej emisji obligacji będzie decydować nie wcześniej niż po wakacjach.
    czytaj więcej