czwartek, 02 maja 2024

Newsroom

RPP nie zmieniła stóp procentowych

msd | 04 kwietnia 2024
Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian, w tym referencyjną na poziomie 5,75 proc.

Decyzja Rady o kolejnym już pozostawieniu stopy referencyjnej na poziomie 5,75 proc. rocznie okazała się zgodna z rynkowym konsensusem. Pomimo spadku marcowej inflacji do 1,9 proc. r/r, ekonomiści przewidują bowiem, że w kolejnych miesiącach zacznie ona odbijać, głównie ze względu na czynniki administracyjne. Ponadto, problemem wciąż pozostaje stosunkowo wysoka inflacja bazowa, na której koncentruje się RPP. 

„W naszej opinii nic tu się nie wydarzy (w decyzjach RPP – red.) co najmniej do końca 2024 r. a nawet i dłużej” – napisali ekonomiści Banku Pekao tuż po ogłoszeniu czwartkowej decyzji Rady.

Na prawdopodobny brak jakichkolwiek zmian stóp procentowych do końca roku uwagę zwrócili także ekonomiści ING Banku, wskazujący właśnie na tempo inflacji bazowej.

Spadku stóp procentowych w horyzoncie najbliższych kilku miesięcy (co najmniej sześciu) nie wycenia także sam rynek terminowy, mimo że jeszcze na początku tego roku kontrakty FRA wskazywały na możliwość cięcia stóp o około 100 pb. do czerwca.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Inflacja wzrosła w kwietniu do 2,4 proc. r/r

    30 kwietnia 2024
    Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł z 2,0 proc. r/r w marcu do 2,4 proc. r/r w kwietniu, wynika z szybkiego szacunku GUS.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Start nowego sezonu

    26 kwietnia 2024
    Po ofercie Marvipolu zapisy uruchomiło Echo Investment, które tym razem zdecydowało się na nieznaczne obniżenie oferowanej marży. Niemal równolegle prowadzone są zapisy MCI Management. Sezon emisji rozkręcił się na dobre i przy dobrym wietrze potrwa przynajmniej do końca roku.
    czytaj więcej
  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej